Aktualności

Czy warto zainwestować w klimatyzacje?

Temperatury, podobnie jak i ceny, stale się zmieniają. W związku z tym wiele osób szuka oszczędności do swojego biura lub mieszkania - część domowników i właścicieli firm usuwa przenośne kaloryfery i przeprowadza montaż klimatyzacji. Czy to dobry krok? Ile kosztuje roczne ogrzewanie tego typu? Czytaj dalej!

Klimatyzacja do domu i biura. Czy warto?

Aby zapewnić sobie optymalną temperaturę przez cały rok, wiele osób decyduje się na montaż urządzeń do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń. Dotyczy to również firmy, co przy stale rosnących kosztach za energię wydaje się niecodziennym pomysłem. Ale czy na pewno?

Utrzymanie komfortowej temperatury ważne jest zarówno wśród domowników, jak i pracowników. W warunkach mieszkaniowych pozwala nam solidnie wypocząć i delektować się przyjemnym wietrzykiem. Z kolei zamontowana klimatyzacja do biura dba o wydajność pracowników, którzy często muszą przebywać w jednym pomieszczeniu. Brzmi kusząco, tylko jak to wygląda z perspektywy finansowej?

Czy ogrzewanie klimatyzacją jest drogie?

Tańsze urządzenia oscylują w granicach 1200 – 2000 zł, z kolei mocniejsze wersje to już koszt nawet 3000 zł. Jeśli przekracza to nasz biurowy lub domowy budżet, warto rozważyć skorzystanie z używanych modeli. Warto jednak wspomnieć, że spora wartość wcale nie oznacza większych rachunków - przeciwnie, bo bardzo często wysoka cena idzie w parze z wydajnością.

Według wielu źródeł średnia należność za roczne korzystanie z zamontowanego urządzenia wynosi nieco ponad 1200 zł - w perspektywie miesiąca wychodzi to ok. 100 zł dodatkowo do rachunków za ogrzewanie. Porównując to do innych urządzeń na prąd, są to znacznie mniejsze koszty.

Ostatecznie – warto?

Tak, zwłaszcza jeśli nasze mieszkanie lub biuro jest w starszym budownictwie. W takich przypadkach bardzo często dochodzi do przegrzewania poddasza. Opłaca się to też w sytuacjach, kiedy budujemy dom od zera lub przeprowadzamy remont, bo nierzadko montaż klimatyzacji wymaga wykonania przewiertów otworów instalacyjnych czy też kucia bruzd.

Share this Post: