Aktualności

Panele fotowoltaiczne na gruncie - wady i zalety

W czasach globalnego ocieplenia oraz kryzysu energetycznego perspektywa uniezależnienia się od cen prądu jest bardzo zachęcająca. Jeśli interesuje nas też korzystanie na co dzień z energii odnawialnej, warto wziąć pod uwagę rozwiązanie, jakim jest instalacja fotowoltaiczna. Możemy zamontować panele fotowoltaiczne na dachu oraz w gruncie. Decyzja umieszczenia ich na podłożu ma swoje wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę, jeśli chcemy z ich pomocą zyskać dostęp do darmowego prądu.

Zalety paneli w podłożu

Fotowoltaika na gruncie ma zaletę w postaci braku ingerencji w strukturę dachu. Wystarczy tylko umieścić ją w podłożu tak, by zapewnić jej odporność na porywiste wiatry, ulewne deszcze i inne czynniki zewnętrzne, które mogą wpłynąć na jej pracę. Umieszczając instalację solarną w gruncie, dajemy sobie więcej możliwości rozmieszczenia paneli i pozyskania jak największej energii ze słońca. Warto zaznaczyć, że moduły na ziemi są bardziej wydajne, co wynika z odpowiedniego chłodzenia, o które jest dużo łatwiej blisko podłoża niż na dachu.

Zamontowanie instalacji solarnej w podłożu pozwala wykorzystać nieużywane i nieopłacalne obszary. Co więcej, sprawia, że serwis i pielęgnacja paneli są prostsze niż w przypadku tych zamontowanych na dachu. Nie trzeba wspinać się na wysokości, by je wyczyścić lub naprawić, co pozwala zaoszczędzić czas oraz nie wymaga włożenia dużego wysiłku.

Wady fotowoltaiki w gruncie

Jeśli chcemy umieścić panele w podłożu, musimy liczyć się z większym kosztem instalacji niż w przypadku fotowoltaiki na dachu. Jest ona bardziej czasochłonna oraz wymaga użycia większej ilości materiału, co zwiększa jej koszty. I choć umieszczenie instalacji w podłożu pozwala na wykorzystanie nieużytkowanych gruntów, jednocześnie zajmuje dużo miejsca, z czym musimy się liczyć podczas wyboru miejsca szczególnie wtedy, gdy planujemy budowę obiektów w pobliżu urządzenia. Warto zaznaczyć, że moduły na ziemi wymagają też regularnego czyszczenia z liści i śniegu, które zalegają na ich powierzchni.

Share this Post: