Stosując Markowe systemy instalacyjne oraz amaturę uzyskasz 10 letnią gwarancję na instalację w Twoim domu.

Energo Therm

Jak działa funkcja chłodzenia w pompach ciepła?

Wielu producentów pomp zachęca do zakupu swoich urządzeń wykorzystując argument nasza pompa ma funkcję chłodzenia. Przy dużej nieświadomości klienta, może on zadziałać zachęcająco ale fizyki nie da się oszukać - więc czy chłodzenie pompą naprawdę działa? 

Kiedy w domu robi się gorąco, pompy z funkcją chłodzenia wtłaczają w instalację ogrzewania podłogowego wodę schłodzoną przez dolne źródło (17-20°C). To powoduje schłodzenie posadzki. Jednak zwykle temperatura w pomieszczeniu nie spada a jeśli już to co najwyżej o 1-2°C. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, nie można schłodzić posadzki do temperatury niższej niż tzw. "punkt rosy" (zamieszczony w tabeli). Po drugie, chłodniejsze powietrze jest cięższe więc zawsze znajduje się niżej i nigdy nie powędruje do góry. Funkcja chłodzenia sprawdzi się natomiast w przypadku gdzie w budynku mamy ogrzewanie ścienne oraz rolety zewnętrzne. W przypadku samej podłogówki efekty mogą być co najmniej mizerne.

Najbardziej efektywnym rodzajem chłodzenia jest chłodzenie chłodnym powietrzem poprzez wymuszony jego obieg (klimatyzacja lub rekuperacja z gruntowym wymiennikiem ciepła). Warto przemyśleć tę kwestię zanim podejmiemy decyzję czy dopłacić za funkcję chłodzenia w pompie, czy nie przeznaczyć tych pieniędzy na np.; lepszą izolację budynku, rolety zewnętrzne od południowej strony, które zatrzymają promienie słoneczne, rekuperację z GWC, lub prosty klimatyzator, który da pożądany efekt.

 

Stosując MARKOWE SYSTEMY INSTALACYJNE oraz AMATURĘ uzyskasz 10 letnią gwarancję na instalację w Twoim domu.